77. rocznica zakończenia II wojny światowej
77 lat temu dla państw europejskich zakończyła się II wojna światowa, którą historycy opisali jako najkrwawsze wydarzenie w dziejach ludzkości. Wojnę, której celem było nie tylko zagarnięcie cudzego terytorium czy dóbr materialnych, ale planowe i całkowite wyniszczenie całych narodów, które agresor uznał za gorsze.
II wojna światowa ma dzisiaj jasno określonych sprawców – zbrodnicze ideologie nazizmu i faszyzmu – hitlerowskie Niemcy i i ich niechlubni sojusznicy. I wydawać by się mogło, że ludzkość potrafi wyciągnąć wnioski z tak okrutnych wydarzeń, że uzna pokój za fundamentalną i bezdyskusyjną wartość, a nieludzkie totalitarne systemy nigdy nie zatriumfują.
A jednak gorzka powojenna historia pokazała, że trudno jest narodom i politycznym systemom współistnieć pokojowo, a zło odradza się nawet wtedy, gdy uznano je za definitywne pokonane. Wiemy o tym dobrze, bo przez kilkadziesiąt lat Polska i my Polacy, byliśmy ofiarami ościennego, totalitarnego mocarstwa.
Dzisiaj – szczególnie w naszej części Europy – mamy wrażenie, że historia zatoczyła koło. Bo o to jesteśmy świadkami, jak agresor – Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, a dokonywane przez siebie ludobójstwo, grabieże, gwałty usprawiedliwia koniecznością obrony przed wymyślonym i fałszywie przypisywanym sąsiadowi faszyzmem.
Co więcej, ponownie po kilkudziesięciu latach, przywódca totalitarnego państwa i służąca mu propaganda z pogardą wmawia swoim rodakom i chce wmówić światu, że obywatele sąsiedniego kraju są gorsi i nie zasługują na wolność oraz niepodległość.
Dzisiaj Ukraińcy – podobnie jak przed laty Polacy – podjęli walkę z najeźdźcą i czekają na zdecydowaną reakcję zachodnich demokracji. Wszyscy wierzymy, że ich bohaterska postawa i w końcu zdecydowana odpowiedź zachodniego świata pokona pokonają zło i przywrócą pokój.
Dlatego świętując 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej, wspierajmy Ukrainę w jej walce ze złem i nieśmy pomoc ofiarom wojny. Nie zapominajmy jednak przy tym, by domagać się od rządzących naszym krajem, by wzmacniali Unię Europejską i współtworzyli siłę NATO. Żądajmy tego, by pozycja Polski w strukturach paktu i europejskiej wspólnoty była silna, tak by zwykli Polacy mogli się czuć bezpiecznie.
Źródło: Urząd Miejski w Pile
Może to Ci się spodoba
Byli żołnierze doceniają pomoc gminy
„Złotym Medalem „XL-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”, za „wieloletnią i aktywną działalność na rzecz rozwoju związku”, uhonorowały prezydenta Piły Piotra Głowskiego, władze krajowe Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W podziękowaniu za
82. rocznica Agresji ZSRR na Polskę
17 września 1939 roku, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Związek Radziecki złamał tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Ta napaść przyniosła Polakom represje, kolejne wywózki i mord w Katyniu.
Jutro Orszak Trzech Króli. Zapraszamy
Jutro (czwartek 6 stycznia), o godzinie 15.00 ulicami Piły, przejdzie Orszak Trzech Króli. Trasa będzie wiodła z placu Staszica, ulicami Konopnickiej i 11 Listopada, przez plac Konstytucji 3 Maja i ulicę 14 Lutego, na plac
Food trucki w Pile – smaczne pożegnanie lata
W weekend, 20-22 sierpnia br. to daty, które powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy miłośnicy kulinariów. W Pile ponownie zagoszczą prawdziwi pasjonaci dobrej kuchni, którzy przez trzy dni będą karmić mieszkańców swoimi
Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny
Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium
103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Obchodzimy dzisiaj 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zwycięskiego zrywu tak ważnego dla regionu i ówczesnej Rzeczpospolitej. W tym roku jednak, po raz pierwszy, będziemy świętować w sposób szczególny, gdyż dzięki staraniom i wnioskom Wielkopolan,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!